Kryzys kierowców w Polsce: Czy powtórzymy losy Anglii?

W Polsce coraz częściej pisze się o kryzysie kierowców. Wiele firm transportowych ma problemy ze znalezieniem ludzi, którzy chcieliby pracować jako kierowcy. Brakuje rąk do pracy, a wraz z tym rosną koszty wynajmu firmowych samochodów.

Przyczyny kryzysu

Główną przyczyną kryzysu są zarobki. Większość kierowców zarabia na godzinę, a nie na przejechane kilometry. Niejednokrotnie zdarza się, że kierowcy w ciągu jednego dnia przejeżdżają setki kilometrów, a zarabiają niewiele więcej niż minimalną krajową. Dla wielu osób to po prostu nieopłacalne.

Kolejnym problemem jest niewłaściwe traktowanie kierowców przez pracodawców. Niektórzy z nich nie dają wolnych dni, nie odprowadzają składek ZUS, a nierzadko grożą pracownikom zwolnieniem. W takiej sytuacji nie dziwi fakt, że coraz mniej osób jest zainteresowanych pracą w transporcie.

Angielski scenariusz

W Anglii kryzys kierowców jest już faktem. Firma przewozowa Eddie Stobart znalazła się w poważnych tarapatach, ponieważ nie ma komu prowadzić jej ciężarówek. Niedobór kierowców przekłada się na straty finansowe i spadającą jakość usług.

Podobne problemy mają również inne brytyjskie firmy transportowe. Wynagrodzenia kierowców są bardzo niskie, a w dodatku strajki i protesty utrudniają pracę jeszcze bardziej. W niedługim czasie może okazać się, że transport w Wielkiej Brytanii ulegnie całkowitemu paraliżowi.

Jak uniknąć kryzysu?

Jednym z rozwiązań problemu jest podniesienie wynagrodzeń dla kierowców. Wprowadzenie godzinówek zamiast wynagrodzeń za przejechane kilometry również poprawiłoby sytuację. Dobra organizacja pracy w firmach transportowych oraz skuteczna walka z oszustwami podatkowymi i nielegalnym zatrudnieniem również pomogłyby w rozwiązaniu kryzysu.

Podsumowanie

Kryzys kierowców w Polsce jest faktem. Sytuacja może się pogorszyć i doprowadzić do powtórzenia losów Anglii. Aby temu zapobiec, trzeba podnieść pensje kierowców i zmienić system wynagrodzeń. Konieczna jest również lepsza organizacja pracy oraz walka z nielegalnymi praktykami w transporcie drogowym. Tylko w ten sposób uda się powstrzymać kryzys i utrzymać wysoką jakość usług transportowych.

Udostępnij

Popularne wpisy

Tagi